Zálohování ve Windows 7: jak vytvořit bitovou kopii

Existuje velké množštví řešení, jak zálohovat pevný disk a ještě více nástrojů k tomuto účelu navržených. Jednoduše můžete důležitá data manuálně ukládat na externí disk, případně si s pomocí synchonizačních aplikací nastavit zařízení, kde budou v určitý časový interval, automaticky uložena vybraná data. Ale dneska si ukážeme, jak vytvořit bitovou kopii systému ve Windows 7 pouze s pomocí nástroje, jež je obsažený přímo v systému.

Co to je bitová kopie systému? Jde o přesnou kopii pevného disku, která se uloží v podobě jednoho souboru - virtuálního disku (.VHD) na vámi zvolené kapacitní úložiště. Do bitové kopie jsou zahrnuta systémové i uživatelské soubory z daného oddílu. V praxi tedy můžete bitovou kopii systému využít pro obnovení systému po pádu, kdy nebude možné původní systém zavést. Pomocí bitové kopie lze systém nahrát na nový fyzický pevný disk.

Analogii s bitovou kopií systému Windows 7 můžeme hledat ve skrytých recovery oddílech obsahující instalační soubory a instalátor operačního systému, které jsou obsaženy na pevných discích nových počítačů. Před zahájení zavádění samotného systému, z recovery oddílu můžeme obnovit systém do tovární podoby (tedy tak jak jej dodal výrobce). Dříve byli výrobci počítačů nuceni systém nahrávat na DVD-éčka, dneska už se to řeší právě pomocí skrytých oddílů s uloženou kopií systémového oddílu.

Jak vytvořit bitovou kopii systému

  1. Ovládací panely -> Systém a zabezpečení -> Zálohování a obnovení
  2. Pokračujme volbou Vytvořit bitovou kopii systému
  3. Po chvilce nám aplikace nabídne připojená úložiště, na které bude později uložena vytvořená bitová kopie systému. Pochopitelně se neobjeví jenom oddíly interního pevného disku, ale také připojený externí disk či USB klíčenka.
  4. V dalším kroku vybereme, které logické oddíly chceme zahrnout do bitové kopie. Osobně doporučuji pouze systémový oddíl (právě kvůli systému) a data z ostatních logických oddílů zálohovat ručně na (třeba) externí disk. (Mimochodem bitová kopie se nejčastěji vytváří po čisté instalaci systému se všemi doinstalovanými ovladači a programy).
  5. Na běžné hardwarové konfigurace bude za 15 minut proces dokončen.

Jak obnovit systém z bitové kopie

V případě havárie systému nebo z potřeby jednoduše systém zavést na nově koupený pevný disk přichází na řadu obnova systému z bitové kopie. Nejprve musíte mít k dispozici patřičné médium, které umožní obnovu systému. Za toto médium se považuje instalační DVD-éčko (nebo flashka) s Windows 7 nebo tzv. opravný disk, který můžete vytvořit v ovládacích panelech. 

V případě, že máte instalační DVD-éčko s Windows 7 nechte jej nabootovat po startu počítače (musíte např. změnit prioritu bootování v BIOSu). Po načtení klepněte v levé dolní části okna na Opravit tento počítač. Pokud máte opravný disk, pokračujte volbou Obnovení bitové kopie systému.

Po zvolení patřičné položky dojde na hledání bitových kopií systému. Po nalezení označte tu správnou a pokračujte. Pozor na zaškrkávací možnost Formátovat a znovu rozdělit disky. Pokud tuto položku zatrhnete dojde ke zformátování všech oddílů, tedy i těch, které nebudou z bitové kopie systému obnoveny. 

Klepněte na Další a spustí se obnovovací proces. Po úspěšném dokončení dojde k samovolnému restartu, po němž nabootuje "nový" systém.

Komentáře

Chtěl bych si pořídit Sedmičky (Osmičky v žádném případě!!). Mohl by mi někdo zkušený říci, zda lze bitovou kopii systému pořídit ve všech verzích, nebo jen v těch vyšších (a v kterých)? Děkuji.

Bitovou kopii lze vytvořit ve všech operačních systémech od verze Windows 7.