domácí síť

Nevíte někdo, jak se dá odstranit požadavek na přihlášení pří přístupu ke sdíleným složkám z jiného počítače?

Diskuze:

Obrázek uživatele Michal Politzer

Myslíte autorizaci, tedy přihlašovací dialog?

Nejjednodušší cesta na sdílení souborů mezi dvěma počítači (XP-XP, XP-Vista, Vista-Vista, pořád je to stejné) je mít na obou počítačích vytvořený stejný uživatelský účet se stejným heslem. Ve vzdáleném počítači pak samozřejmě musíte tomuto účtu povolit sdílení a také povolit přístup do složek. Místní počítač při připojování ke vzdálenému pak automaticky použije přihlašovací jméno a heslo to, které zadáváte při přihlášení k počítači - a pokud pasuje, ničím neotravuje.

Michal Politzer
www.mojevista.cz

Bohužel dva stejné účty nemám a ani je vytvořit nemůžu. Zatímco na XP bylo sdílení jednoduché, tak ve Vistách se zatim v sítích nějak nemůžu zorientovat. Nějaký jiný způsob by neexistoval? Síť nepotřebuji mít zabezpečenou...
Obrázek uživatele Michal Politzer

No tak pak na "serveru" povolte účet guest, nasdílejte soubory pro Everyone a nastavte práva čtení/zápisu pro Everyone a bude to asi fungovat... Jen to není moc bezpečné...

Nebo jinak: odkud kam se připojujete? Z Visty na XP, nebo z XP na Vistu? Kde jste adminem a kde ne?

Michal Politzer
www.mojevista.cz

No tak jsem nastavil Hosta a zmizla autorizace a rovnou to hodí chybu, že se nelze připojit. Připojuju se z XP na Vistu. Nemáte ještě nějakou radu? ;-)
Obrázek uživatele Michal Politzer

Je to v této diskuzi o něco níže, ale ještě jednou, trochu jinak :-)

Některé oblasti ve Vistě (resp. vše kromě uživatelských složek users/jméno a users/public) jsou hodně omezené. Pro přihlášeného uživatele jsou většinou jen pro čtení. Pokud pracujete přímo na tom počítači, tak v případě nutnosti na vás vyskočí UAC, abyste dostali přechodně adminská práva.

Nikoli však při přistupování přes síť: to na vás žádný UAC nevyskočí. Cesty, jak vidět data z jiného počítače, jsou tedy tři:

  1. Nasdílet v Centru sítí a sdílení složku Veřejné. Případně ještě nasdílet vlastní složku. Ze vzdáleného počítače přistupovat jen do těchto složek - silně doporučuji právě tuto možnost! Neexistuje důvod, proč byste po síti měli lézt například do c:\program files; pokud si tam neskladujete nějaká data... Pokud potřebujete kompletní kontrolu nad počítačem, použijte Vzdálenou plochu
  2. Přihlásit se vzdáleně na účet, který je bez omezení administrátorský. To ovšem znamená UAC vypnout. Nedoporučuji.
  3. Nastavit práva na disku tak, aby konkrétní uživatel mohl vše všude. To znamená nejdříve převzít vlastnictví souborů a složek, pak změnit jejich práva. Velmi si tím poškodíte Microsoftem navrženou strukturu práv na disku, snížíte si bezpečnost systému. Pokud hodláte Vistu takhle "odzbrojit", tak nechápu, proč jste si ji instalovali, to jste měli zůstat u Windows 95. Velmi silně a důrazně nedoporučuji měnit přístupová práva složek C:\Program Files a C:\Windows.

Zvykněte si ukládat svoje data do svojí složky Dokumenty. Pokud vás na počítači pracuje více, pak společná data (hudba, fotky) ukládejte do Veřejné složky. A budete mít po problémech, tato data uvidíte i z jiných počítačů (pokud to povolíte).

Michal Politzer
www.mojevista.cz

Tak to jsme si nerozumněli... Já právě sdílím jenom veřejnou složku, ale problém je, že když v sítích na XP kliknu na můj počítač (Visty), tak akorát vyskočí okno s tím, že se nepodařilo přihlásit. Zkoušel jsem i vypnout UAC, ale pořád to samý.
Obrázek uživatele Michal Politzer

Tak už si rozumíme :-) To byl jiný čtenář tady v diskuzi, ten chtěl sdílet celý disk.

Tak toto určitě jde, takto jsem z XP na Vistu lezl. Ve Vistě zadejte v Centru sítí a sdílení, že jste v Privátní síti. Zapněte "Zjištění sítě", "Sdílení souborů", "Sdílení veřejné složky", "Sdílení chráněné heslem". Mějte oba počítače ve stejné pracovní skupině. V XP dejte Přidat místo v síti a zadejte cestu \\JMENOPOCITACE\Public -- toto by mělo v pohodě fungovat. Ještě taky v XP můžete spustit průvodce vytvořením domácí sítě (nebo jak se to jmenuje), ale to byste potřeboval asi jen pro "opačný směr", tedy z Visty na XP.

Michal Politzer
www.mojevista.cz

Ano, díky už to funguje - sem si nevšiml "Sdílení chráněné heslem". Asi si pudu koupit brejle :)

Dobry den, resim ten samy problem. Notebook s XP vidi ten s Vistama, ale kdyz kliknu tak mi napise vyzvu na jmeno/heslo. Tam vlozim presne to co vkladam kdyz zapinam Visty. Bohuzel nic se nestane a pristup mi nepovoli. Mam stejnou workgroup a taky ucet na obou pocitacich je admin se sejnym jmenem a heslem. Co delam spatne? Dik za pomoc

Dobrý den pane Politzere, mohl by jste mi prosím poradit s následujícím problémem: Potřebuji přemístit Veřejné složky na jiné místo. Zatímco složku Dokumentů jednotlivých uživatelů mohu přemístit pomocí volby ve vlastnostech-umístění kde je možnost Přesunout... s veřejnými složkami (např. veřejná hudba) toto udělat nemohu. Rád bych mezi domácími uživateli sdílel více souborů, ale na současném místě je málo prostoru.
díky
Milan Bojanovský

Dobrý den, mám také problémy s nastavením sítě mezi XP a Vistou. Mám notebook a normální počítač a mezi nimi crosslink. Na notebooku jsem přeinstaloval z XP na Visty Home premium, na druhém počítači zůstali XP. Pred instalací Visty - zformátování disků, na notebooku mi síť fungovala bez problémů a všechna data jsem si z notebooku zazálohoval do velkého počítače. Po nainstalování Visty jsem chtěl dat stáhnout zpět, ale ouha, asi jsem někde udělal ve Vistách v nastavení sítě chybu a nemůžu se dostat na disky počítače s XPčkama abych si mohl stahnout zpět data (dřív jsem vše prováděl přes commandera), jednoduše mi to nenajde další počítač v síti. Zajímavé je, že přes tuto síť se připojuji i k internetu, tedy že velký počítač s XPčkama je napevno připojen k internetu a toto připojení sdílí s notebookem. A funguje to i po instalaci Visty na notebook. Takže řeším opačný problém než už jste tady řešili, potřebuju se z Visty dosta do XPček. Předem děkuji za odpověď.
Obrázek uživatele Michal Politzer

Setkal jsem se s tím a vyřešilo se to spuštěním jakéhosi Původce nastavením domácí sítě v XP. Někde v nastavení sítí tam takový průvodce je. Mj. zajistí správné nastavení firewallu XP (aby sdílení souborů vůbec mohlo fungovat) a také viditelnost počítače s XP (XP se po instalaci SP2 spíše maskují a moc nechtějí být objevitelné ostatními počítači). Někde zde na stránkách jsem o tom už psal, tak to zkuste. Vím, že toho průvodce většina lidí v XP nikdy nespustila (včetně mě), protože prostě v XP si člověk raději nastavil vše ručně a nakonec se propojoval pomocí IP adres (\\192.168.1.1\c$ apod.). Nicméně opravdu to k něčemu je, třeba k tomu, aby Vista tato XP dobře viděla.

Michal Politzer
www.mojevista.cz | www.mojeoffice.cz

Bohužel tohle jsem všechno zkoušel, jak nastavení sítě na xp pomocí  Nastavit sit pro domacnost nebo ..., tak pomoci rucniho nakonfigurovani ip adres a vypnuti firewall na obou pocitacich, proste to nefunguje. Nevite jestli je nekde na internetu navoda nastaveni site mezi xp a vista? Popripade nemohl byste sem ten postup vypsat? Dekuji

Mám podobný problém a  nikde jsem nic nenašel. V mém případě nevidím ani z Visty na XP ani z XP na Visty. Průvodce nastavením sítě nepomohl, ani ruční nastavení sítě (v některých případech XP - XP se musí spustit po instalaci XP Průvodce nastavením sítě aby bylo možno vůbec druhý počítač vidět, a pak se může nastavit ručně IP pokud je zapotřebí, bohužel ani to někdy nevyřeší problém proč z jednoho počítače na druhý jde vidět a opačně nikoliv). Jediné řešení které se mi za dva měsíce co mám Visty podařilo nalézt bylo na stroj s Vistou naisnatlovat ještě druhý systém XP, ze kterého normálně vidím na "server" (XP) stáhnout si data do počítače a přepnout do Visty. Není to moc efektivní, ale vzhledem k tomu že dost programů ve Vistách ani nefunguje, popř. funguje s omezením, s chybama, tak je někdy lepší používat XP. Snad se vyřeší potíže s viditelností Visty popř. z Visty bez problémů pokud možno nejjednodušší cestou i pro úplné laiky (což mám dojem, je u Microsoftu nemožné), a nikdo si pak nebude stěžovat ono to nejde...

Řeším obdobný problém ale obráceně. V síti (router) máme několik počítačů s XP a sdílení složek běží v pořádku. Jeden notebook má ale Visty. Z Visty vidím okolní počítače v síti, ale neopak ne. T.j. z počítače s XP nevidím připojený počítač ani sdílenou složku ve Vistách. Přitom jsem vypnul vista defender a vypnul firewal, něco spojení do Vist stále blokuje. Neměl někdo obdobný problém? Je potřeba ještě něco nastavit?

Taky s tím zápolím. Zkusil jsem všechno (téměř) co se tu napsalo a stejně nic. Včera jsem přidal do Visty "umístění v síti" (druhý počítač s XP-Home) a dneska mi nejde ani ping z XP na Visty (Z Vist a XP jde - spojeno přes switch, doma). Když dám přidat (ve Vistě) místo v síti, tak to nevezme (včera to vzalo - \\PU107\SdílenéDokum) a přitom ping na ten PC jde. Bille, proklínám tě!

už to funguje :-) Blokoval to firewall od Symantecu (NIS 2007). To bych nevěřil, že ta kur.. bude blokovat i ping na IP.

od kdy dělá Bill firewally od Symantecu

 

Jn..to jsou ty "perfektni" programy ktere davaji treba do HP sestav, uz tam je nainstalovyn Norton - cili pekny shit

Mám problém se zápisem do sdílené složky ve Windows Vista

Věc se má takto:
Na notebooku mám Mandrivu 2007.1 Spring na dalším PC Win XP Home a další je PC s Vistou. Mezi počítačem s Win XP a notebookem s Mandrivou není žádný problém se zápisem do sdílených složek (na každém PC je jedna sdílená složka).
Situace na PC s Vistou je následující:
Dva oddíly, nasdílel jsem složku na oddíle D: share. Ačkoliv jsem povolil absolutně vše pro Everyone, stále mi to nechce povolit zápis do té sdílené složky. Pokud zapisuji z PC s Win XP je vše v naprostém pořádku. Z Mandrivy mi to vyhodí hlášku ve smyslu, že zmíněná složka/soubor neexistuje a je jedno zda chci do zmíněné složky něco kopírovat nebo si stáhnout k sobě do noteboku ačkoliv obsah složky mi to zobrazí po autorizačním dialogu úplně normálně. Z Visty jde zapisovat do sdílené složky na notebooku s Mandrivou bez problému. Nevím zda je problém v Mandrivě potažmo v sambě nebo jde o záměrně nově vytvořenou nekompatibilitu ze strany Microsoftu.

Proboha. Kdy se tenhle člověk přestane srát do věcí, kterejm nerozumí???

Mám jeden drobný problém,používám dva počítače spojené v síti peer to peer.Pokud jsou na obou počítačích XP,nejsou žádné problémy,z každého počítače mám přístup k diskům toho druhého.Pokud je ovšem na jednom nebo obou Vista,ztratím okamžitě přístup na disk toho druhého,na němž je Vista instalována.Ztím se mi to nepodařilo nijak obejít.

Dá se s tím něco udělat?

Díky.

Obrázek uživatele Michal Politzer

Vyjadřujte se přesněji prosím: co je to "ztratím okamžitě přístup"? Jak okamžitě? Jak ztratím? To jako to jede a pak to zničehonic nejede? Předpokládám, že na jednom z počítačů přebootujete z XP do Visty. (Takže to není, že "okamžitě ztratím přístup".) Řekněme, že dál sedíte u toho z XP. Takže: vidíte ten počítač s Vistou v okolních počítačích? Máte ve Vistě povoleno sdílení? Máte povoleno pro uživatelské jméno, kterým se přihlašujete, sdílení? Stejně tak, máte povoleno alespoň čtení souborů? Máte na obou počítačích stejný uživatelský účet, nebo různý? Pokud různý, zeptají se vás XP při připojování k Vistě na jméno/heslo? Co napíší za chybu? Jsou počítače ve stejné pracovní skupině? (Nepředpokládám, že byste byl připojen do domény.) Spustil jste v XP průvodce instalací sítě? Použil jste ve Vistě Centrum sítí a sdílení a povolil přístup do veřejných složek?

Jak vůbec máte síť peer-to-peer udělánu? Propojujete síťovým kabelem přes síťové karty pomocí kříženého kabelu? Jak máte nastaveny IP adresy? Nebo propojujete přes USB? Nebo Bluetooth? Nebo Firewire?

Rád komukoli poradím, ale musíte jasně napsat, v čem je problém...

Michal Politzer
www.mojevista.cz
Obrázek uživatele Michal Politzer

Tak. Právě jsme si hezky popovídali po telefonu. Chtěl bych laskavé čtenáře požádat, aby mě telefonicky nekontaktovali (ano, vyhledat můj mobil na internetu je snadné). A to z několika důvodů: jednak mě kontaktujete na firemním telefonu mého zaměstnavatele, který mě neplatí za to, abych v pracovní době poskytoval hotline svému webu. A taky moje případné rady uslyšíte jen vy, ale mým zájmem je prostřednictvím tohoto webu poradit všem potenciálním čtenářům - a to pokud možno tak, aby se odpověď objevila ve vyhledávačích Google a Seznam.

K vašemu problému: pochopil jsem tedy, že propojení počítačů funguje, ale disk, na kterém je nainstalována Vista, je nepřístupný. Díval jsem se ještě jednou, jak se Vista chová při sdílení disku a je skutečně nutné provést několik kroků: jednak musíte být vlastníkem všech složek a souborů na disku, pak musíte všem složkám/souborům povolit alespoň čtení pro uživatele, který se bude připojovat (třeba Everyone) a samozřejmě pak musíte povolit sdílení.

Není to ale zrovna dobrý nápad měnit práva na celém disku. Silně doporučuji sdílet jen složku c:\users, jejího sdílení dosáhnete snadno v Centru sítí a sdílení. Svoje data si ukládejte sem a uvidíte je odkudkoli. Vidět ze sítě například složku c:\windows je vážně zbytečné...

Léta byl Microsoft kritizován za laxní přístup k zabezpečování počítače - tak se nedivte, že Vistu "spoutal" a nesnažte se hned všechna zabezpečení vypnout. To je potom zbytečné si Vistu pořizovat

Michal Politzer
www.mojevista.cz
Obrázek uživatele FukitoNamura

>>Léta byl Microsoft kritizován za laxní přístup k zabezpečování počítače - tak se nedivte, že Vistu "spoutal" a nesnažte se hned všechna zabezpečení vypnout.
Ano to rikaji odbornici, ale ne ti co uz za ta leta zvykly na temer naprostou volnost ted budou vrcet a vse povypinaji jenze to se jim zase vymsti...

aaaano aaano...mohu jen souhlasit :-)

sdilejte jen slozku c:\users. na PC mam 3 disky a budu sdilet jen c:\users ? Nehlede na to, ze mam systemovy disk schvalne pomerne maly.

Pouze jsem v bráně nastavil  ip adresu počítače, který chci aby se připojil mám XP a VISTA a zatím mi to jede.
Dual Athlon 5600+, Asus M2N SLI De luxe, RAM 3 GB SLI /800, 1950 Pro 512MB a zatím se nic neseká

Dobrý den, mám na počítači se systémem Vista (Busines) disk rozdělen na dvě partition - systémovou "c" a datovou "d". Po nastavení sítě a povoleni sdílení disku "d" ho sice na všech okolních počítačích (4x XP, 1x Win98 SE) vidím, ale do obsahu tohoto disku se nemohu dostat. Po kliknutí na písmeno "d" (např v Total Com.) se prostě nestane vůbec nic, pouze zablikají ledky na switchi. Kupodivu do složky "Public" ve Vistě se dostanu z jakéhokoliv počítače. Přitom na nasdílenou čtečku karet, což je vlastně také disk, se ze sítě také dostanu bez problémů. Naopak z Visty mám bezproblémový přístup na všechny nasdílené položky ostatních počítačů v síti. Co s tím?! ...už si připadám jako naprostá lama. Jedná se o standardní síť MS Win propojenou po LAN.

A jěště jeden dotaz. Pokud chci do složky Program files nakopírovat software, který se neinstaluje, ale pouze kopíruje, odmítne Vista zapsat exe soubor s tím, že mám odstranit ochranu proti zápisu. Ale kde? Nic jsem nikde v žádném nastavení nenašel. Takže jsem musel vytvořit složku Program files 2, odkud se takovýto software spouští...což mi ale přijde jako poněkud hloupé řešení.

Děkuji   Aleš Krejčí

Stejny problem mam i ja, delal jsem vse co se dalo, a jak se dalo, snad jen poznamku, u Visty pouzivam antivir a firewall Mcafee, kde jsem zadal IP adresu pocitace, ktery by mel mit jediny pristup na disk D, ale bohuzel presne jak pise Ales, disk sice vidim, ale dovnitr uz nemuzu.

Jinak obracene presne jak Ales pise, vse funguje bez problemu, XP+ZoneAlarm

Omlouvam se, po dalsi hodine hledani si odpovim sam odkazem:

http://vista.zive.cz/?q=sdilime-soubory-ve-windows-vista

pomohlo a jsem tam , kde jsem chtel byt

Dobrý den,
mám problem s nastavením oprávnění u sdílené složky či disku.  Na jednom pc je xp proffesional a na druhém xp home. Nemohu přidat do oprávnění druhý počítač protože v volbě umístění je jenom jeden počítač, a to ten z kterého to nastavuji.

Děkuji předem za pomoc

Dobrý den, mám problém, který jsem tu ještě nezaznamenal. Mam dva PC jeden Vista jeden Xp, oba se připojují přes router na internet, ale nevidí se mezi sebou v síti. Ping navzájem fubnguje, firewall jsem vypnul. Jediné  kde je PC s Xp videt je mapa site ve Viste, ale nic víc. Nasdílel jsem vsechno pro jistotu, ale stejně ani jeden PC nevidí ten druhej.Tak prosím o radu pokud nekdo ví co s tím. Na Xp servis pack 2 ale zadne aktualizace. Na vistach vsechny dostupne aktualizace

Zdravím, mám úplně stejný problém, potřebuji se dostat z Visty na jeden disk v XP, v mapě sítě je vše vidět, ping projde ale to je asi tak všechno, doufám jenom že tato diskuze není už mrtvá.

Taky doufám, že tahle diskuze není mrtvá, bo mám taky ten problém. Pingy mezi sebou ok, ale zobrazení sdílených složek ani z jednoho nefuguje.

zkus disablovat přes ovládací panely>nástroje pro správu>služby>Master browser
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Browser\Parameters\MaintainServerList zmen z Auto/YES na FALSE

dobrý den potřebuji poradit jak povolit na notebooku - vista /bisnis/ připojení na server linux mandriva not je v doméně, když je uživatel přihlášen na XP tak to běží bez problému, ale když se přihlašuji s not. kde jsou visty tak mi to sdílené disky neukáže a když je chci připojit - nenalezeno. přepnul jsem not. do stavu tento počítač a dostal jsem se na sdílený disk soukromý ale veřejné disky napsalo že nemám přístup.

prosím poraďte. předem dík

 

Mám k tomuto tématu drobný postřeh - měl jsem stejný problém a vyzkoušel jsem všechny možné rady z této diskuse, ale nepomohlo to. Nakonec jsem zjistil, že za problém mohou síťové karty. Na starším PC s Win XP mám starou síťovku, která umí jen 10 Mb, kdežto na novém PC je 100 Mb a z nějakého důvodu se siťovky nedomluvily ani v režimu "automatic negotiation". Po snížení rychlosti rychlejší karty na 10 Mb full duplex začalo ihned vše fungovat.

Dobrý den,

Mám na vás všechny takový chyták.........

 

Mám vytvořenou síť na jdnom PC mam 7vny a k němu připojenou a nasdílenou tiskárnu. Na druhém PC mam Visty a chcu přez síť tisknout dokumenty na sdílené tiskrně. Problém je ten že ve Vistách nevidím ani jeden PC ze sítě, ale přez IP se k němu dostanu to není problém. Přidám tiskárnu, nainstaluju ovladače, vytisknu zkušební stránku. A pozor teď příjde ta zrada, když chci vytisknout obyčejný word document tak mi to vyhodí chybu, že není tiskárna dostupna nebo neco v tom smyslu. Zkoušel jsem co mne napadlo od vypnutí FIREWALU a antivirů...... Asi bude problém v nastavení ale nevím přesně kde. V konfiguraci sítě mám samozřejmně nastavené vše správně . Tedy alespoň se domnívám že mám :). Kdyby někdo řešil a vyřešil podobný né-li stejný problém ozvěte se mi PLS.

Obrázek uživatele Michal Politzer

Zkuste v nastavení sítě Windows 7 zapnout zjišťování sítě - to by mělo pomoci minimálně v tom, abyste z počítače s Vistou tento počítač s W7 viděl. (Ovládací panely, Síť a Internet, Centrum síťových připojení a sdílení; vlevo pak vyberte Změnit pokročilé nastavení sdílení a hned první položku dejte Zapnout)