Jak odstranit šipky zástupců - jednoduše

Internet je plný návodů, jak odstranit nebo pozměnit šipky, které se ukazují u ikon zástupců. Je pravdou, že na ploše vypadají ikony bez šipek lépe. Prozradím, jak se šipky zbavit velmi jednoduše s jediným zásahem do registru.

Upozornění: tento tip má vedlejší nepříjemný efekt, viz dole v diskuzi. Pokud používáte Průzkumníka Windows a panel oblíbených zástupců, tak tento tip nepoužívejte.

Většina návodů předpokládá, že si vytvoříte "průhlednou" (tedy prázdnou) ikonu a vnutíte Windows tuto ikonu jako šipku zástupce. To je fajn v případě, kdy si chcete třeba nakreslit nějakou menší šipku. Pokud se vám ale nic kreslit nechce, existuje mnohem jednodušší řešení. 

  1. Otevřete Nabídku start (např. klávesou Win), napište regedit a stiskněte Enter
  2. Potvrďte zvýšení přístupových práv (UAC)
  3. Rozbalte první hlavní větev registru HKEY_CLASSES_ROOT
  4. Objeví se dlouhý seznam přípon a typů souborů: najděte ten, co se jmenuje lnkfile (vyťukejte rychle za sebou písmena L a N a jste hned na správné větvi)
  5. V pravé části se vyskytuje hodnota pojmenovaná IsShortcut - klepněte na ni pravým tlačítkem a zvolte Smazat
  6. Potvrďte, zavřete registr, restartujte

Jak tip funguje? Zástupce je běžný soubor s příponou .lnk, ta je popsána právě ve větvi lnkfile. Hodnota IsShortcut říká, že tento typ souboru je zástupce a tedy se u něj zobrazí šipka. Jednoduché: mnohem jednodušší, než malovat prázdnou ikonu a hluboko v registru ji nutit jako "tu pravou". 

Budete-li v budoucnu chtít šipku obnovit, prostě v dané větvi znovu vytvořte klíč IsShortcut.

Typ článku:

Komentáře

 Zdravím,nevite někdo jak se dají odstranit popisky u ikon na ploše?Běžný způsob {alt 255,256...} mi moc nepomůže-tím sice smažu nápisy ale ikony se buď očíslují nebo se u nich oběví šipky.

Obrázek uživatele Michal Politzer

Pokud vím, jednoduše je vypnout nejde. Dělá se to tak, že se soubory pojmenovávají prázdnými znaky: jeden tedy pojmenujete Alt+0255, druhý dvěma takovými znaky apod. Samozřejmě musí zůstat přípona .lnk, ale ta se běžně nezobrazuje. Šipky smažete návodem výše. Nerozumím tomu číslování ikon... Jak, očíslují? 

_________________________________________________________
:: Michal Politzer :: www.mojewindows.cz :: www.mojeoffice.cz ::

 Když odstraním nápis u první ikony tak se to podaří,druhá se mi označí jako 1,třetí jako 2... Když zadám alt+0255 2x tak zmizí celá ikona,jeden příkaz u druhé ikony pod ní napíše ď.

Ty šipky o kterých jsem psal nejsou ty které označují zástupce-jsou černé tenší a u každé ikony ukazují jiným směrem.Vznikají příkazem alt 256 /alt257...

 Musite psat ALT+255 a pak znova ALT+255! Ne ALT+255255...to je potom blbost. Jinak kazda ikona musi byt jinak pojmenovana. Jedna bude mit ALT255 jednou, druha dvakrat atp. Proto ty cisla v nazvech. Zdravim:-D

 Tohle opravdu zabralo,ikony na ploše mám teď bez nápisů a bez čísel-dík.

Pro nezkušené a do registru zápisu bojácné existuje freeware utilita FxVisor :-)

Bud' FXVisor nebo WinBubbles obojí funguje skvěle :-)

Tuto variantu, byť je možná, vůbec nedoporučuji. Pro začátečníky už vůbec ne.

 

Pak nastává problém rozeznat, co je soubor a co zástupce, co je složka a co zástupce složky.

Samožřejmě, že zkušená obsluha PC ví, že na plochu se soubory a složky neumisťují ale umísťují se sem pouze zástupci.

 

Lama si odstraní ikony a pak ten co to dává dokupy se může zbláznit. Neluvě o zálohování souborů při reinstalaci a jiných problémech.

 

V tomto musím říci, že Bill věděl co dělá a proč tu šipku u zástupců udělal!!!

 

Snad nemusím více komentovat...........

 

P.S.: Windows je ten nejkrásnější vir, co byl kdy napsán.

Asi jsem nezkušená obsluha PC, ale mám složky na ploše, protože mě nebaví pořád hledat něco v dokumentech, nebo na disku

...jen si dávejte všechno na plochu, proč né, že? ;-) Ale druhou stranu mince nebudu popisovat terminologií IT, nýbrž situací ze života, s trochou obrazné nadsázky: Máme desku pracovního stolu, na kterou si odkládáme věci časté potřeby (zástupce různých nezbytných a potřebných her, hudebních programů, bordýlek ve formě návodů v PDF na pračku nebo mapu výletu z minulého měsíce...), které deska v pohodě unese. Jenže pokud na ní začneme odkládat např. celé ty hry ve formě štosu nákresů, tisíců stran zdrojového kódu, stovek stran scénáře a -řekněme- i samotného pana produkčního, stejně tak k onomu PDF návodu na pračku i tu pračku samotnou, deska najednou musí odolávat náporu několika jednotek až desítek GB "váhy" namísto běžných a relativně nenáročných několika MB. A pokud Vám má systém umožnit okamžitou práci s těmito štosy, musí je po každém spuštění systému nahrát do rejstříku paměti (tedy ne v jejich plném objemu) a "počítat s nimi" po celou dobu Vaší přítomnosti v systému. To zpomaluje naběhnutí systému, zahlcuje pamět a mnohdy i velmi znatelným způsoběm (zvláště při kombinaci méně operační paměti a standradního mechanického HDD) a navíc si zbytečně plácáte místem na disku C. Nebojte se, deska pod tíhou nepraskne, ale může se stát, že Vám (obrazně řečeno) nepůjdou otevírat některé šuplíky a pár věcí Vám může také ze stolu spadnout (a to nejlépe do té zaprášené mezery mezi stolem a topením ;-) ) atd, atd... Není to zásadně špatně, ale ani to není úplně v pořádku. Říkám to každému a po jistých špatných zkušenostech už pár lidí poslechlo a uznalo. čuuus

Máš recht, šipky jsou k něčemu dobrý, mě spíš štve ten text "Zástupce -", kterej se k ikonám přidává, to vypínám pomocí tweakui/tweakvi.

Ale taky jsem měl tu čest setkat se s volem - klidně ho uvedu, jmenuje se Jiří Haba, už u nás naštěstí není - kterej nejenže si šipky povypínal ve svěřeným pracovním kompu, ale dokonce je povypínal i na kompech lidí ve svým okolí. Dost mě tím nas*al, protože místo toho aby použil ty tweakui (na XP/98), tak to udělal nějakým tím výmazem v registru a dávat to po něm zpátky do normálu mi zabralo pár hodin hledání...  Že to udělal v kompu, za kterým seděl, to bych ještě zkousnul, ale že obcházel i ty ostatní, to fakt přehnal, frajer jeden namyšlenej... jak já ho nenáviděl...


potlačit "Zástupce" : Hkey_curr_users\Soft\Micros\Win\CurrVers\Explor  link 00 00 00 00

Bohužel ve Win8.1 nefunguje, ale vypisování typu na ploše mne neskutečně… Pokud někdo víte jak to vyčistit, poraďte, díky.

Mně to funguje takto: [HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer] "link"=hex:00,00,00,00 [HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer] "link"=hex:00,00,00,00 Pro obnovení vrátit hodnotu: hex:12,00,00,00

Omlouvám se za špatnou hodnotu pro návrat, má být hex:13,00,00,00. Po úpravě registru je potřeba restart. Funguje mně to i ve Win 10.

Hele borče,

co asi dává na plochu jinýho, než zástupci. Pokud mam na ploše jen zástupce, tak chci samozřejmě ty šipky pryč...

Vyzkoušel jsem tento postup, a předčasně jsem zajásal, šipky byly pryč. Ale ve chvíli, kdy jsem chtěl přizpůsobit OBLÍBENÉ POLOŽKY (favourite links) v okně TENTO POČÍTAČ v NAVIGAČNÍM PODOKNĚ se zobrazovala hláška prázdné (empty). Nevím jak to přesně funguje, ale každopádně za to mohla odstraněná hodnota IsShortcut v registru, jak popisuje autor výše. Samozřejmě se tento problém přenesl i do všech dialogových oken OTEVŘÍT/ULOŽIT  a nebylo možné přizpůsobit OBLÍBENÉ POLOŽKY (vlevo) vkládáním vlastních zástupců. Doporučuji tedy pro odstranění šipek zástupců postup na následující stránce. Jsou tam dvě alternativy.

http://www.winhelponline.com/articles/153/1/How-to-remove-or-modify-the-Shortcut-overlay-in-Windows-7-and-Vista.html

Samozřejmě pro správné fungování navigačního podokna je třeba vytvořit znova hodnotu IsShortcut v registru v původním umístění.

pro doplnění:

dialogových oken OTEVŘÍT/ULOŽIT  jsou ve Vistách dva druhy. Jeden typ nazvaný jako BĚŽNÝ TYP DIALOGOVÝCH OKEN SYSTÉMU WIN VISTA (zde se jedná o problém popisovaný výše) a druhý typ nazývaný jako BĚŽNÝ TYP DIALOGOVÝCH OKEN SYSTĚMU WIN XP (tady se oblíbené položky nevyskytují v navigačním podokně, ale jsou součástí dialogového okna)

nastavení oblíbených položek v "dialogových oknech systému xp" provedete takto:

Otevřeme si nabídku Start a zde klikneme myší na položku Spustit, do políčka zadáme gpedit.msc. Po kliknutí na tlačítko OK se nám zobrazí okno Zásady skupiny. V tomto okně pod nabídkou Konfigurace uživatele rozklikněte složku Šablony pro správu, zobrazí se další podkategorie a zde klikneme na Součásti systému Windows, zde klikneme na Průzkumník Windows a dále na Obecné dialogové okno Otevřít soubor. Tímto jsme se dostali do složky, kde lze konfigurovat okna na ukládání a otevírání. Pro úpravu nabídky záložek klikněte na položku v pravé části okna - Položky zobrazené na panelu Místa. Nyní se vám otevřelo nové okno, ve kterém defaultně vidíte zšedivělá textová políčka. Standardně je vybrána položka Není nakonfigurováno, abychom zaktivovali zšedivělá pole, je třeba vybrat položku Povoleno. Nyní stačí vepsat adresy k požadovaným složkám.

Jak správně tvořit položky

C:\                                          - Přístup na disk C

C:\nejaka_slozka     - Složka s názvem nejaka_slozka na disku C

\\192.168.0.10\Filmy               - Složka Filmy nacházející se na síťovém počítači s IP adresou 192.168.0.10

\\MATEJ\Hudba                      - Složka Hudba na počítači se síťovým názvem MATEJ

 

CommonDocuments                             - Sdílené Dokumenty

CommonMusic                      - Sdílená Hudba

CommonPictures                   - Sdílené Obrázky

Desktop                                 - Plocha

MyComputer                          - Tento počítač

MyDocuments                        - Dokumenty

MyFavorites                           - Oblíbené položky

MyMusic                                 - Hudba

MyNetworkPlaces                   - Místa v síti

MyPictures                             - Obrázky

Printers                                  - Tiskárny a faxy

ProgramFiles                         - Program Files

Recent                                   - Poslední dokumenty

 

Myslím si, že toto vylepšení hodně urychlí ukládání a otvírání  v jednotlivých programech. Samozřejmě se nehodí pro lamy, co ukládají vše na plochu a složitější, ale do budoucna přehlednější strukturu souborů považují za zbytečnou komplikaci života.

 

hodně zdaru

Tomas

 

ps: pokud by autor nebo admin chtěl toto téma hodit do hlavních článků, hurá do toho.

 

návod podle tohoto článku nedoporučuji, protože po restartu vám zmizí složky z Oblíbených odkazů v průzkumníkovi!!! (nezmizí doopravdy, ale proste se tam nezobrazuji)

Obrázek uživatele Michal Politzer

Ano, potvrzuji, omlouvám se, když jsem tenhle tip objevil a vyzkoušel, tak jsem si nežádoucího efektu nevšiml...

_________________________________________________________
:: Michal Politzer :: www.mojewindows.cz :: www.mojeoffice.cz

Jsem opravdu rad že existuji lide jako je  Lonanek  mne osobně ty šipky u zastupcu vubec nevadí

Ano, je to opravdu tak. Takže, pokud někdo si "vylepší vzhled" zástupců na Ploše tím, že "odstraní z nich šipky", tak ztratí kontrolu nad Hlavním panelem (pro "lamy": to je ten vodorovný pruh na spodku obrazovky) - nemůže tam umístit pak ŽÁDNÝ "oblíbenou" aplikaci... Nojo, něco za něco - to platí všude!

Stáhni si program REGINO (česky) a ten má odstranění šipek v menu. Krom toho ještě hodně dobrých vlastností.

 dejte si na to pozor-pokud udelate zasah do registru vyse popsanym zbusobem, nepujdou vam pripichovat programy na hlavni panel....docela mi to trvalo nez jsem na to prisel

Prosimte stalo se mi to same odstrnil jsem sipky a ted nejdou pripinat programy na hlavni panel porad co s tim dik Honza

Takže som tam doplnil key IsShortcut a stále to mám bez šipiek , može mi dakto poradiť ? Díky