Mám upgradovat na Windows 10?

Nastal den D - poslední den, kdy je možné bezplatně povýšit na aktuální Desítky. Je to přesně jeden rok, kdy Windows 10 spatřily světlo světa a první zájemci si je nainstalovali na svůj počítač. Zpočátku se objevovaly větší či menší problémy a nedodělky, které byly za těch 12 měsíců odstraněny a systém jako takový byl vyladěn ke spokojenosti většiny uživatelů. Spolu s příchodem posledních Windows na trh Microsoft spustil upgradovací program, v rámci něhož mohli uživatelé povýšit svůj systém (Windows 7, Vista, 8) na ten aktuální zcela zdarma. A při této příležitosti se nabízí zrekapitulovat, co se o Windows 10 nejčastěji píše a co to pro uživatele znamená...

Bezesporu chce Microsoft co nejvíce uživatelé přinutit přejít na Windows 10. Svědčí o tom bezplatný upgradovací program a tlak jaký vyvíjí na uživatele starších verzí Windows. V počátku velmi agresivní reklama (někteří uživatelé Microsoft rozhodně nešetří a označují to za adware) nabádající na přechod na Windows 10 byla kvůli stížnost řady uživatelů zmírněna. Někteří diskutují i zde na MojeWindows.cz totiž tvrdí, že se jim upgrade spustil "sám od sebe"...

V současné době není úplně jasné, kam Microsoft směřuje. Má za sebou jednoznačný neúspěch s mobilními Windows a teď řeší co se svým desktopovým operačním systémem. Pro firmy začal nabízet operační systém jako službu, tedy formou předplatného stejně jako Office 365. Spekulace, že se stejným způsobem  vydá i v případě běžných domácích licencí, je mimo. Lidé nejsou ochotni platit za operační systém měsíční přeplatné. Pravděpodobnější je, že se Microsoft vydá cestou mobilních OS - pro uživatele bezplatný a peníze vydělávat na přidružených službách, hlavně obchod s aplikacemi... Kam kráčíš Microsofte?

Microsoft ?= velký bratr

Okamžitě se začaly objevovat konspirační teorie, co tím bezplatným upgradem sleduje. Korunu tomu nasadil propagandistický server Aeronet, který přišel s informací, že Microsoft bez vědomí uživatele odesílá na své servery například všechno, co napíšete na klávesnice nebo fotky pořízené pomocí webkamery atd. Celý článek si můžete přečíst zde (A co cenzura v Rusku, Aeronete?). Analýzy, které provedly nezávislé servery, například i český Root.cz, tyto informace vyvrací.

Je pravda, že Microsoft sbírá určitá data a posílá je na své servery, ale jedná se pouze o tzv. telemetrická data, která zahrnují třeba chybová hlášení. Ale také třeba to, jaké programy máte nainstalované a další. Každopádně tato data jsou na servery posílány v anonymní podobě (nejde tedy dohledat, že uživatel Jan Novák má PhotoShop...).

Je třeba zdůraznit, že telemetrická data se sbírají a posílají i ze starších verzí systémů, včetně tolik v této věci adorovaných Sedmiček. O tom se však nemluví. Pokud v systému není více zatržítek na povolení odesílat data na servery Microsoftu, běžné lidi to ani netrápí a nezaplevelují s tím diskuse. V tomto smyslu jsou naopak Desítky mnohem více transparentnější a každý uživatel při kliknutí do Ovládacích panelů ví, že Microsoft sbírá při nejmenším základní data o používáném zařízení.

Aktualizace 

Další argument, proč nepřejít na Desítky - aktualizace. Ve Windows 10 není možné vypnout stahování a instalaci aktualizací. Ve vyšší verzi Windows 10 Pro lze instalaci o nějakou dobu odložit, ale ani tak se instalaci úplně nevyhnete, jenom ji odložíte o několik týdnů. A přitom mít aktuální verzi systému - bezpečnou a vyladěnou - je v zájmu samotného uživatele. (Jenom firemní edice Enterprise může zakázat automatické aktualizace.)

Řada domácích uživatelů v souvislosti se závadějícími články na Internetu to tak nevidí. A chtějí mít "absolutní kontrolu nad svým počítačem". 

Ano, klidně se může stát, že aktualizace způsobí konflikt a systém havaruje. Ale i přesto, že tuto informaci máte, asi si instalaci aktualizací nevypnete ani třeba ve svých oblíbených Sedmičkách. V opačném případě byste se vystavili bezpečnostnímu riziku, což v internetové době - používání nejrůznějších citlivých systémů jako například elektronické bankovnictví - rozhodně není dobře. 

Automatické aktualizace jsou v pořádku. Pevně věřím, že za rok většina nových notebooků bude vybavena SSD jednotkami, čas nutný k instalaci bude zanedbatelný. A ani si toho nevšimneme.

Další "argumenty"

V poslední době se všechny články tím méně tím více točily okolo výše zmíněné problematiky. Je přirozené, že tohle lidi zajímá nejvíce. 

Další argumenty se nemění, jsou známé a nic nového se neobjevuje. Skloňované nové rozhraní (argument Sedmičkářů). O tom, že Microsoft vyšel uživatelům vstříc, po Osmičkách doplnil do Desítek inovovanou nabídku Start, vylepšil desktopové prostředí. Na druhou stranu některá nastavení musíte dělat v jednoduchém a tabletům přizpůsobeném Nastavení. Klíčové ovládací prvky se zvětšily (Wi-Fi, ovládaní hlasitosti, tlačítka pro zavření, minimalizaci okno), připravené pro ovládaní prsty, ale rozšířená podpora Sedmiček končí pro domácí uživatele roce 2020 (kdy přestanou vycházet i nejdůležitější bezpečnostní opravy).

Nesmím ani opomenout, že nebude možné například (čerstvá informac) zasahovat do registrů systému a s tím souvisí další opatření, kterým uživatelům "bere zasahovat a rozhodovat o systému". To souvisí s bezpečností. Běžný uživatel nepotřebuje zasahovat do registrů a pokročilý uživatel si vždycky nějak poradí. Případně používá úplně jiný operační systém, než je právě Windows. 

Přejít - nepřejít

Pokud máte moderní počítač, s přechodem na Desítky neváhejte, stejně vás to za čtyři roky v případě Sedmiček (Osmičky mají rozšířenou podporu do 2023) nemine, čím dřív si zvyknete, tím lépe pro vás. A proč toho nevyužít, když dnes můžete mít aktuální Windows zdarma.

Důvod proč na Desítky nepřecházet může být dosluhující počítač. Pokud funguje, raději do něj nezasahovat a za rok si koupíte nový počítač a tam už aktuální Windows 10 určitě budou. Další věcí, která je relevantní, může být konkrétní software (například staré účetní programy), který není pro moderní systém optimalizovaný. Ale to jsou jen okrajové případy a většinou se toto týká firem, ale o tom tento článek není. Píši tu o řadovém domácím uživateli...

Vždycky tu existuje možnost, že pokud nebudete s novým Windows 10 spokojeni, můžete po dobu jednoho měsíce od upgradu provést downgrade na předchozí verzi systému. Takže směle do toho.

Typ článku: