slovníček

Co obsahuje slovníček

V této části nabízíme seznam pojmů a zkratek týkajících se převážně systému Windows. Pokud vy sami chcete slovníček obohatit o nějaký další výraz, zašlete text na adresu michal@politzer.cz.

Typ článku:

Aero

Aero je takřka synonymem pro Vistu. Napsalo se o něm hodně už velmi dávno před uvedením Visty; jenže to ještě často byly informace na úrovni spekulací. Dnes se zase psaní o Aeru všichni vyhýbají, aby nebyli "out", protože o Aeru "už víme všichni všechno, ne?". Takže tento zápis do rubriky slovníček vemte jako poněkud historický.

Typ článku:

WEI, Windows Experience Index

WEI, Windows Experience Index = "index zážitku z Windows " (v české Vistě překládáno jako skóre indexu uživatelských zkušeností, ačkoli o žádné zkušenosti nejde) - Vyjadřuje potenciál hardwaru počítače, zejména s ohledem na to, zda na daném počítači bude fungovat Windows Aero a další náročný software.

Typ článku:

DirectX 10

DirectX 10 patří do rodiny, která už je hodně rozrostlá. Pomocí DirectX 10 chce Microsoft donutit všechny hráče, aby si zakoupili Windows Vista - ty totiž budou obsaženy pouze v tomto operačním systému.

Typ článku:

SuperFetch

SuperFetch [zjůpefeč] = Způsob optimalizace paměti ve Windows Vista. V průběhu práce s počítačem jsou různé aplikace (a součásti systému samotného) načítány do operační paměti, která však není nekonečná. Jakmile se další paměti nedostává, je nutné některé stránky paměti odložit na disk. Navíc je paměť využívána jako vyrovnávací paměť pro čtení z disku (z toho prostého důvodu, aby opakovaně načítaná data nemusela být znovu a znovu čtena z pomalého disku). Operační systém tedy musí vyhodnocovat, které stránky paměti uloží na disk.

Typ článku:

RTM

RTM = Release to manufacture, vydání do výroby. V průběhu vývoje softwaru se jednotlivá sestavení (build) číslují, přičemž některá sestavení se nazývají "release", tedy vydání. Tato sestavení jsou určena pro zveřejnění, ať už úzké komunitě, nebo třeba i veřejnosti. Vydání označení jako RTM je finální verzí určenou pro výrobu, většinou tedy jako podklad pro lisování CD nebo DVD. Další používané názvy vydání: Alfa - první funkční verze určená zpravidla jen pro úzkou komunitu testerů.

Typ článku:

Hybridní režim spánku

Hybrid sleep state [hybrid sli:p steit] - režim úsporného režimu počítače kombinovaný s režimem spánku. Je výhodný především pro stolní počítače, které nejsou vybaveny bateriemi nebo zdroji nepřerušitelného napájení (UPS). Hybridnímu režimu jsme se podrobně věnovali v tomto článku.

Typ článku:

Virtualizace

Virtualization = Virtualizace je způsob, jak aplikacím umožnit zápis do vlastní složky, která je pro běžného uživatele jen ke čtení. Pokud testujete Vistu a otevřeli jste si Správce procesů (Task manager), možná jste si sloupce Virtualization všimli. Proč je u některých procesů virtualizace povolená a u některých ne?

Typ článku:

Virtuální paměť

Virtual Memory = Virtuální paměť je v podstatě soubor na pevném disku počítače, který se chová stejně, jako operační paměť. Jelikož paměti jsou stále poměrně drahé, máme v počítači běžně megabajty až pár gigabajt paměti, přitom pevný disk nabízí gigabajtů i stovky. Proč toho nevyužít. Procesory Intel (a samozřejmě i kompatibilní AMD) umožňují techniku virtualizace paměti. Procesor ukládá data do tzv. stránek. V případě, že potřebuje vytvořit další stránku paměti, pro kterou už ale v operační paměti není místo, uloží některou starší stránku na disku, do virtuální paměti.

Typ článku:

DirectX

DirectX [dajrekt eks] - univerzální rozhraní určené primárně pro hry, později využívané i jinými aplikacemi.

Typ článku:

Stránky

Subscribe to RSS - slovníček