Jakékoli okno vždy nahoře i ve Windows 7

Je to paradox: Windows 7 přinesl do prostředí Aera spoustu užitečných funkcí pro zarovnání oken, ale na jednu se zapomnělo. Na možnost "připnout" jakoukoli aplikaci "vždy nahoře", tedy aby zůstala v popředí před ostatními. Mnohé programy to samozřejmě umějí samy od sebe, ale spoustu jiných ne. A přitom se to hodí tak často. A tím paradoxem je, že velmi dobře to umí 11 let starý program.

Programů, které toto umí, jsou hromady. Mně se ale zalíbil jeden velmi jednoduchý prográmek z roku 1998 - "AlwaysOnTop for Window 95/NT". Tehdy byl ve verzi 0.99, tedy těsně před finále (autor asi ještě tušil, že by třeba něco chtěl dodělat). Na další verzi se ale asi nikdy nedostalo času a ani to nebylo zapotřebí: program funguje skvěle i po jedenácti letech, samozřejmě proto, že byl naprogramován velmi dobře pro architekturu NT.

Stáhněte jej z této adresy, rozbalte archiv ZIP a nainstalujte. Pak stačí program (objeví se v nabídce Start) spustit a v oznamovací oblasti se objeví nová ikona. Klepněte na ni kdykoli pravým tlačítkem: objeví se seznam právě otevřených oken programů. Libovolné můžete opatřit příznakem "Vždy nahoře" a taky se to tak hned projeví.

Okno "Vždy nahoře" lze samozřejmě běžně minimalizovat do hlavního panelu, ale pokud je zobrazeno, bude překrývat ostatní aplikace. Využití je spoustu, třeba pro program Kalkulačka, pokud ji chcete mít opravdu po ruce například nad textem psaným ve Wordu.